2010. május 7., péntek

A fogamzásgátló tabletta, a lőfegyver és a vízműépítés


Kezdjük a fogamzásgátló tablettával. Két okból is forradalmi. Először is hatalmas ugrást jelent az emberi termékenység szabályozására irányuló próbálkozások hatékonyságát tekintve. Effajta próbálkozások ugyanis minden ismert kultúrában föllelhetők, és valószínűleg több mint százezer évre nyúlnak vissza. A fogamzásgátló tabletta és a nők életében a később alkalmazott módszerek forradalmi változást idéznek elő a pubertáskortól a klimaxig szerte a világon, mivel az emberi népesség fele a termékenység szabályozásával maga irányíthatja életét a felnőttkorban.
Ráadásul a fogamzásgátló eszközök megmenthetik a Földet az emberi túlnépesedés már érzékelhető katasztrófájától, a tömeges szegénység, a járványok, a háborúk, a gyér erőforrásokért folyó heves összecsapások, a környezeti pusztítás és nagyarányú fajkipusztulás most tapasztalható és a jövőbeni szörnyű következményeitől.
Második találmány - mint az elmúlt kétezer év legjelentősebb technikai találmánya - a lőfegyver pontosabban a hatékonyabb gyilkoló technikák kifejlesztésére irányuló európai találmánysor: a hajóra szerelt ágyú, a spanyol trabuco és a brit Snider-puska - hogy csak néhány fegyvert említsünk az elmúlt századokból. Azok a tekintélyelvű európai társadalmak, amelyek népességét országuk erőforrásai már nem tudták eltartani, ezeknek az eszközöknek a birtokában tudtak újabb területeket, erőforrásokat szerezni és más népeket leigázni. Új területek megszerzése érdekében az európaiak koruk legmodernebb tengerészeti technológiáinak fölhasználásával épített hajókkal keltek át az Atlanti- és a Csendes-óceánon. Az európai hódítás jelentős következményei még a következő évezredben is szerepet játszanak majd bolygószeme az emberi élet minden területén.
Mai harmadik találmány a 19. század vége felé a vízműépítésben végbement forradalmi fejlesztés. Ezek oldották meg a városi élet évezredek óta fennálló legnagyobb problémáját: hogyan szállítsanak tiszta vizet, és miként távolítsák el az emberi szennyvizet egy nagy, városba tömörült településről. Míg a római vízvezetékek briliánsan megtervezett létesítmények voltak (és korszakuk metszi e tanulmány kétezer éves töréspontját), a közegészségügyben csupán nagyjából az egy évszázada bevezetett újítások tették lehetővé a Nagy-Britanniához és az Egyesült Államokhoz hasonló ipari társadalmakban, hogy a szennyezett ivóvízzel terjedő fertőző betegségek okozta halálozási arány radikálisan csökkenjen. A víz- és csatornahálózat kiépítésének köszönhetően nagyobb mértékben hosszabbodott meg az emberi élettartam, mint később az antibiotikumok révén.
Ez a technikai találmány csak lassan terjed el bolygószerte, mivel az anyagi és más erőforrások egyenlőtlen eloszlása gátat szab neki. Ennek ellenére - ironikus módon - a megnövekedett élettartam és a halálozási ráta (ha más változók nem hatnak rá) csökkenésének köszönhetően növekvő népszaporulat nagyban hozzájárul az emberi túlnépesedés jelenlegi kríziséhez. Ez még kritikusabbá teszi fajunk és az egész bolygó túlélése és jóléte szempontjából a két generációval később föltalált fejlett fogamzásgátló módszerek széles körű hozzáférhetőségét.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése