2009. május 29., péntek
a repülőgép
A legfontosabb evolúciós találmányok 4,6 milliárd éven át azok voltak, amelyek új módon kódolták, tárolták és használták az információt: a DNS, az idegrendszer, azok a szervrendszerek, amelyek lehetővé tették az információ kulturális átadását. Nagy távlatban az elmúlt kétezer év legjelentősebb találmánya valószínűleg valami számítógépekkel - az élő testeken kívül kódolt és kezelt elektronikus információval - kapcsolatos dolog. Azonban van egy olyan dolog, aminek a
hatása mindeddig nyilvánvalóbb:a repülőgép.
A repülés a különféle mitológiák középponti témája. A történelem előtti ember leigázta a tüzet, a vizet és a földet, mert rájött, miként lehet tűzhelyet, csónakot építeni és kereket készíteni. De a levegő meghódítása csak a 20. században kezdődött - a repülőgépekkel.
A repülőgépek oly módon változtatták meg a világ érzékelését, amelyet evolúciós szempontból nem lehetett megjósolni. Sok találmány változtatta meg életünket, de nem mozdított ki bennünket az alapvető emberi lehetőségek (vagy az emberi természet) korlátai közül. Vegyük például a tűzfegyvereket. Ezek elsősorban a fenyegetésre, a leigázásra vagy az azonnali gyilkolásra amúgy is meglévő hajlamot fokozták testközeli helyzetekben. A repülőgép viszont - a történelem folyamán korábban példátlan - interkontinentális méretekben tette lehetővé fegyverek, mégpedig igen pusztító fegyverek szállítását. A Kennedy-repülőtérről egy influenzavírus-mutáns egy-két nap alatt világszerte elterjed. Ily módon a betegség kórtörténete megváltozik: terjedésének sebessége hónapok vagy évek helyett órákban mérhető.
Manapság egy napnál rövidebb idejű utazással bárkivel találkozhatunk a világon. Az idegen, a más ismerőssé válik. Régi fóbiák és előítéletek változtak meg széles körben. Ehhez járul hozzá a CNN, mely azonnal és az egész világon egyidejűleg teszi közzé az információkat, de a legjelentősebb, előítéleteket romba döntő fejlemény az emberek tényleges keveredése. A kulturális és fizikai elszigeteltségben élők között a legádázabb a polgári viszálykodás.
Végül a repülőgép globális méretekben változtatta meg az élelmiszer és más erőforrások szétosztását. Az embereket most már világméretű gazdálkodás (erőforráscsere) köti össze, amelynek egymásra utaltságunk a mozgatórugója. Kétmillió éve az élelem és a kőszerszámok elszállítására való képesség az emberi evolúció szempontjából kivételes horderejű fejlődésnek számított. De még kétezer évvel ezelőtt sem láthatta előre senki, milyen nagy méreteket ölt mára az erőforráscsere, nem kis részben a repülőgépeknek köszönhetően.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Repülni valóban jó dolog :)
VálaszTörlés